Vlad Lanne – 2 młode wina

Morawskie wina to nic wyjątkowego, lecz okazuje się, że można o nich zrobić absolutnie fantastyczny film. Drugą częścią sequelu „Młode wino” jestem tak samo oczarowany, jak pierwszą. Owszem, jest to historia z rodzaju banalnych, zaprawdę, żarty są takie, że wiadomo, kiedy należy się śmiać, a jakże, fabuła i puenta są oczywiste i łatwe do przewidzenia. Jednak trudno się pozbyć wrażenia, że jest to prawdziwe, najprawdziwsze kino.

Nie będziemy tu więc opowiadali fabuły, nie będziemy rozważali jak to się rozpoczyna ani jak się kończy. Nie jest ważne, czy aktorzy dobrze się wcielili w rolę i czy film nie jest artystyczną afirmacją czeskiej prowincji (choć wątek prasko-morawskich antagonizmów i uprzedzeń pojawia się w filmie). „2 młode wina” to – po prostu – zgrabna i zabawna komedia. Jest to  jakby przeniesienie genialnych „Bezdroży” z Kaliforii na czeskie Morawy. Film widocznie lubi wino. Winorośla prezentują się na wielkim ekranie świetnie, a picia wina jako główna czynność wykonywana przez aktorów jest po prostu trudna do spieprzenia. Dlatego film ten był niejako skazany na powodzenie i nie zdołał uniknąć swojego przeznaczenia.

Białe wino nie lubi sztucznego nadęcia, zazwyczaj jest bezpretensjonalne, lekkie i ulotne. Białe wino lubi przestrzeń i da się je ocenić za pomocą jasnych zasad. Ceni się je za przejrzystość, klarowność oraz wierność zasadzie. Ta komedia jest po prostu komedią. Opowiada o białym winie i sama jest jak białe wino. Lekka, bezpretensjonalna i ulotna. Jest w niej przestrzeń i ciepło morawskich stoków. Więcej, smakuje prawdopodobnie lepiej niż większość morawskich win, a na pewno lepiej niż te, które piłem.

Jest to komedia, którą ogląda się dokładnie z takich samych powodów, z jakich pije się wino. Dla przyjemności albo nie wiadomo po co.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s