Woody Allen – Whatever Works

Wściec się można – po raz kolejny nadgorliwi tłumacze skaleczyli tytuł filmu kompletnie odrywając go od fabuły. Czasami wydaje mi się, że tłumacze biorą po prostu listę dialogową i przekładają – jak leci. Dlatego celowo pisze tutaj o „Whatever Works„, a nie „Co nas kręci, co nas podnieca”, bo ten polski tytuł to kompletny banał i w dodatku mało związany z filmem.

Filmem Woody’ego Allena. W dodatku filmem dobrym. „Whatever works” to pogodna nowojorska komedia obyczajowa, której głównym bohaterem jest cyniczny, stetryczały i w dodatku diabelsko inteligentny Borys Yellnikoff (Larry David). Przerywa karierę naukową, odchodzi od żony i wyprowadza się na przedmieścia, by tam uczyć dzieci gry w szachy. Pewnego dnia przypadkowo spotyka wziętą jak żywo z Nabokova osiemnastoletnią słodką dziewczynkę o pretensjonalnym imieniu Melody St. Ann Celestine (Evan Rachel Wood). Wygląda to jak spotkanie dra House’a z Lolitą, tym bardziej, że Borys kuleje, a Melody ubiera się i biega po mieszkaniu Borysa jak marzenie każdego pedofila na świecie. On jest zgorzkniały, cierpi na nerwicę natręctw, ona jest prosta, słodka i w końcu uwodzi starca. Ta dziwna para bierze ślub, a potem następuje kumulacja absurdów, oczywiście w formie znanego Allenowskiego gadania.

Poza tym, że mamy do czynienia z zabawną komedią romantyczną, jest to również niebanalnie opowiedziana historia o tym, jak wielką rolę pełni w naszym życiu przypadek i jak chaotyczny zbieg miliardów okoliczności czyni nas takimi, a nie innymi ludźmi. Jest to również bezpretensjonalna socjologiczna analiza kulturowej przepaści między ludźmi amerykańskiego Południa i Północy. Oczywiście z perspektywy nowojorskiego siorbacza latte, ale nie bez autoironii. Naprawdę dobre, zabawne kino. Woody nadal w formie.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Woody Allen – Whatever Works

  1. Michał Kułak pisze:

    Tłumacz tytuł tłumaczy, ale ostatecznie o polskim tytule decyduje dystrybutor, a nie tłumacz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s