Staniszkis – życie umysłowe i uczuciowe. Z Jadwigą Staniszkis rozmawia Cezary Michalski

W Polsce mało kto ceni Jarosława Kaczyńskiego. Jadwiga Staniszkis ceni Jarosława Kaczyńskiego. Z tego prostego sylogizmu wynika, że w tym kraju mało kto ceni Jadwigę Staniszkis. A szkoda, bo pod względem osobowościowym i intelektualnym jest to postać nie mająca sobie równych w polskiej socjologii. Niezwykle wyrazista, rozpoznawalna, wyposażona w niesamowity wręcz zmysł syntetyzowania, odważna w głoszeniu niepopularnych poglądów, bez ciśnienia na niepotrzebne skandalizowanie. Będąca jednocześnie w centrum i na peryferiach mass-mediów i środowiska.

Nie podzielam stosowanej przez Staniszkis metody uprawiania socjologi, próbującej łączyć jakąś formę analityczności z szeroką perspektywą teoretyczną, łączącą tradycje myślenia Wschodu i Zachodu. Jednak czytam jej teksty z uwagą, ponieważ pani profesor uprawia tę swoją socjologię w sposób mistrzowski.

Czymś równie wyjątkowym jest biografia autorki „Ontologii socjalizmu”. Temu głównie poświęcony jest wywiad-rzeka, jaki ze Staniszkis przeprowadził Cezary Michalski i wydrukował w nowym Wydawnictwie Czerwone i Czarne. Fascynująca jest szczególnie słowna i umysłowa walka między rozmówcami. Michalski za wszelką cenę próbuje trzymać się konwencji liniowej biografii – od początku do końca z możliwie największym przywiązaniem do szczegółu. Staniszkis nie potrafi utrzymać tej zasady i co chwila uniwersalizuje poszczególne wątki swojego życia, skacze z dekady do dekady, zamiast opowiadać o innych, opowiada o sobie. Równie zabawne są przekomarzania o rzekomym autyzmie, przypisywanym sobie przez Staniszkis. Michalski wyraźnie wykpiwa profesor, sugeruje, że jest to forma autokreacji a nawet megalomanii. Staniszkis reaguje na to z kompletnym stoicyzmem, podobnie jak wtedy, gdy mówi rzeczy niepopularne.

Książek Staniszkis i o Staniszkis najlepiej jest interpretować na takim właśnie poziomie – nieusuwalnego związku autora i bohatera ze swoim dziełem. W przypadku Jadwigi Staniszkis związek, a nawet rodzaj spójności pomiędzy życiem a poglądami, decyzjami uczuciowymi i politycznymi wydaje się być na tyle silny, że wręcz utrudnia realizację zwykłych życiowych celów. Związki miłosne Staniszkis z perspektywy jej opowieści wyglądają na kompletnie pozbawione uczuć i emocji. Wszystko tkwi w rozumie.

Wracając zaś do wątku rozpoczynającego ten tekst – Jadwiga Staniszkis naprawdę ma powody, by cenić Jarosława Kaczyńskiego i jest prawdopodobnie jedną z niewielu osób w tym kraju, które są w stanie uzasadnić tę sympatię nie tylko na poziomie emocji, ale odwołując się do zdrowego rozsądku i faktów. Choćby z tego powodu należy tę książkę mieć.

Reklamy

5 uwag do wpisu “Staniszkis – życie umysłowe i uczuciowe. Z Jadwigą Staniszkis rozmawia Cezary Michalski

 1. Obserwatorka pisze:

  Przed wyborami prezydenckimi Wałęsa-Kwaśniewski pani Staniszkis była moim autorytetem.Kiedyś pomyślałam, dobrze byłoby mieć takiego przyjaciela, który mądrze i rzeczowo poradzi. Brakowało mi takiej osoby niesamowicie a o autorytecie pomyślałam po raz pierwszy. Kiedy słuchałam tej pani przed podaniem wyników wyborów zamarłam z niedowierzania. Kwaśniewski tę panią wówczas skarcił i minę miała zbitego psa. Cały jej obraz rozpadł się w kawałki. Teraz, kiedy słuchałam znów wypowiedzi po drugiej turze Kaczyński-Komorowski pani Staniszkis zamieniła się w nakręconą kukiełkę, która nie przestawała populować na temat Komorowskiego z jednej strony, by zaraz wpaść w ślepy zachwyt graniczący z jakąś hipnotyczną miłością do Kaczyńskiego. Pani profesor też ma prawo do sympatyzowania, ale takie zachowanie przypominało mi raczej obnażanie. Nie jestem ani za Komorowskim ani tym bardziej za Kaczyńskim, bo brakuje mi w tych panach zaufania i dążenia do odkażenia tego kraju od kościołów, mafii i partyjniactwa. Dlaczego takie bystre umysły, jak pani Sz. dały się wciągnąć i omamić – nie wiem, ale baaaardzo to źle wygląda. Jestem rozczarowana.

  • gazo pisze:

   pani staniszkis jest jedyną osoba która idzie pod prąd (gazecie michnika ) ma odwagę wygłasza pozytwne opinie o ludziach którzy przez komercyjne media zostały i są w dalszym ciągu niszczone podziwiam jej odwagę i jestem pełen szacunku dla jej osoby

 2. Pani Staniszkis , jest pani schorowaną,skorodowaną przez czas istotą,która mówi dużo i najczęściej,coraz częściej głupio,prowincjonalnie,sztucznie i bez sensu ze związkiem…Czas na panią,L.Kaczyński nie żyje ,nadzieje na synekurę zdechły – niech się pani w końcu okopie i zniknie…Palikot jest wartościowym intelektualistą walczącym z takimi populistami!!

 3. Buba pisze:

  Pani Staniszkis jest osobą która zwraca na siebie uwagę,zawsze kiedy się pojawia na ekranie TV milknę i z dużą uwagą słucham co ma do powiedzenia. bez względu na to czy wypowiedzi są po mojej myśli czy nie uwielbiam jej słuchać.Faktem jest, że przed i po wyborach prezydenckich zaskoczyła mnie swoimi sympatiami (jestem po przeciwnej stronie), to nie przestałam jej podziwiać i szanować.Mogę żałować, że Pani Staniszkis nie sympatyzuje z SLD, ale w końcu każdy ma prawo do swojego zdania.Pani Jadwigo, przesyłam wyrazy szacunku.

 4. stani pisze:

  gdyby uważniej patrzeć na te dwie postaci, to wszystko ich dzieli- kultura słowa, -kultura osobista i kultura w ogóle,
  ona zorientowana w wielu tematach genialnie, on (wygadany) ignorant, -ona niemal stała w poglądach i nastrojach,- on zmienny niczym przysłowiowa „baba”.itd. itd. nie rozumiem tej Pani fascynacji, ja fascynuję się ludźmi, których oceniam wyżej niż siebie, ta Pani energia i uczucia źle są zainwestowane, to człowiek przewrotny, egoistyczny i narcystyczny (nawet film o sobie nakręcił) niedość, że odrzuci Pani zaloty, to stanie się Pani jego osobistym wrogiem, to tylko kwestia czasu, szanuję i pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s