Let The Boy Decide – Like The Earth Like The Sun Like The Ocean Like The Night

Brakuje mi muzycznej erudycji, by móc, jak to robi w swojej recenzji na stronach Polskiego Radia Jacek Świąder, odnajdywać w muzyce Let The Boy Decide, te wszystkie nawiązania i smaczki, choć intuicyjnie czuję, że musi mieć całkowitą rację. Czytałem też inne recenzje i komentarze do tej płyty i zgadzam się z wszystkimi, że jest to album – jak na polskie warunki – wybitny. Szkoda, że jakiś wewnętrzny przymus każe nam przykładać wszystko do polskiej miary (ostatnio Anita Lipnicka – jak przeczytałem w grudniowej Lampie – chyba jako pierwsza stwierdziła, że nie interesuje jej to, co się dzieje w polskiej muzyce i literaturze).

Gdyby wam tego nie powiedziano i gdyby nie słowiański akcent wokalistki Magdy Nowety, pewnie nie zorientowalibyście się, że to polski zespół tak gra i śpiewa. A grają i śpiewają pięknie. Na płycie znajduje się dziesięć melancholijnych, słodko-gorzkich utworów, zaaranżowanych bardzo przestrzennie, ale z wyczuciem. To przez cały czas są piosenki ze zwrotkami, refrenem, melodią, początkiem i końcem, choć co chwila Let The Boy Decide zaskakują a to świetnie wplecionymi dęciakami, a to klawiszami, a to czym jeszcze.

Jest to – moim zdaniem – muzyka na duszne letnie wieczory. Jest to też, muzyka bardziej smutna niż wesoła (poza „The Lights Stays Off”) i wydaje mi się, że wszystkie piosenki opowiadają o jakichś niedopowiedzeniach, o ukrytych pragnieniach, o wstydzie i wycofanie, choć nie wiem, jak jest naprawdę, bo nigdy nie potrafiłem rozumieć słów piosenek śpiewanych po angielsku, jeśli nie miałem gdzieś przed sobą spisanych na papierze lub monitorze słów. Może to po prostu sugestia wynikająca ze sposobu śpiewania wokalistki, która robi to w sposób zdradzający jakiś wstyd i  nieśmiałość.

Piosenki na tej płycie wzbudzają bardzo proste i dobre emocje: radość z ładnej melodii, zaskoczenie fajnym brzmieniem trąbki, uczucie, jakbyś leżał na wodzie i płynął z nurtem rzeki jakiegoś dusznego sierpniowego wieczora.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s