Muzyka Końca Lata „2:1 dla dziewczyn”

Ktoś napisał o drugiej płycie Interpol „Antics”, że to nie jest najlepsza płyta roku, ale na pewno najpiękniejsza. Podobnie, bez cienia wątpliwośc, mogę powiedzieć o drugiej płycie chłopaków z Mińska Mazowieckiego. To pewnie nie będzie najlepsza płyta roku (tutaj Muzyka Końca Lata ma u mnie poważnego konkurenta – poznańskie Muchy – nowa płyta jest już podobno w sklepach), ale – proszę mi uwierzyć – to jest na pewno najszczersza muzyka, jaką wydobyto z krtani, gitar i bębnów między Odrą a Bugiem w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Hipohopowcy deklamujący o zasadach, szacunku i ciężkim życiu ulicy powinni pobierać lekcje ze szczerości u Zmywaka u spółki. Choć wątpię, aby do takich nauk kiedykolwiek doszło.

Bo kiedy w otwierającym płytę utworze słyszymy: bo wszystko to, co widziałem bez ciebie nie liczy się nie ważne jest bo bez ciebie i woda i słońce i las nie liczy się nie ważne jest, wtedy pozorna, a być może rzeczywista, banalność tego wyznania dociera ścieżkami wrażliwości, o które się samego siebie nawet nie podejrzewało. Podobnych momentów na tej płycie jest więcej, fraz napisanych w natchnionym porzuceniu kryterium trywialności. …za oknami mokro jest, ostatni śnieg tej zimy; wkrótce trzeba będzie zejść i kupić coś ze sklepu; nie teraz, pójdziemy później ubrania wiszą na sznurze; bąbelkowa płynie krew w łóżku zostaniemy dłużej.

Na drugiej płycie Zmywak skoncentrował się na tematyce miłosnej dołączając z powodzeniem do tekściarzy polskich, którzy są mistrzami pisania i śpiewania o uczuciach: Piotra Klatta z nieistniejących już Róż Europy, Grabaża oraz Muńka Staszczyka. Absolutnym majstersztykiem jest dziewiąty utwór na płycie, gdzie podmiot liryczny zmaga się z niepokojąco-lirycznym poczuciem osamotnienia, oczekując odpowiedzi na krótką wiadomość tekstową wysłaną do sympatii. Zupełnie rozbrajają pieszczotliwe zwroty, którymi obdarzana jest sympatia: Dzidziu, ostatni pociąg uciekł mi….; Mała, malutka proszę odpisz mi, w oczekiwaniu serce drży…..; ja będę czekał tu dzidziu tak blisko najbliżej jak się tylko da. Brzmi to wszystko naprawdę przekonująco i roztkliwiająco.

Wszystkie piękne teksty na tej płycie otoczone są ładnymi, bardzo piosenkowymi, gitarowymi melodiami. Zmywak nie jest wielkim wokalistą, wspomaga go natomiast legendarna Karotka z Kawałków Kulki (z niecierpliwością czekam na płytę), której głos urzeka aksamitnym ciepłem.  Szczególnie pięknie to wszystko brzmi w piosence, która powinna stać się z kilku powodów nowym singlem. Mam na myśli W środę wieczorem, jeden z pierwszych utworów o problemie emigracji młodej polskiej krwi na Zachód. Pierwszym udanym tekstem na ten temat jest Londyn dzwoni Radio Bagdad, na melodię London Calling Clashów. Tak jednak jak chłopaki z Radia Bagdad potraktowali temat emigracji z proletariacko-punkową zajadłością, tak w piosence MKL mamy piękną śpiewaną rozmowę: o kochana, tutaj nie ma dla mnie pracy, tam zarobię i wrócę znów – o mój miły, mam pod sercem ziarnko życia, tak bym chciała byś przy mnie był.

Jest na tej płycie więcej świetnych smaczków, subtelnych obserwacji. Jest na przykład piosenka o nocnym poszukiwaniu smakołyków w lodówce w Ona nie chce jeszcze spać, czy o dziewczętach z prowincjonalnego liceum w Piękna 7A.

 Na koniec osobiste zwierzenie. Płyta 2:1 dla dziewczyn przez dobre 2 tygodnie gościła zapętlona w moim samochodowym odtwarzaczu. Właśnie w czasie, kiedy na miasteczka opadała mgła, na polach fruwały liście, a przechodnie kulili się od z każdym dniem chłodniejszego, jesiennego wiatru. Muzyka Końca Lata świetnie wyraża nastrój jesieni na prowincji. To muzyka małych miasteczek, bardzo prosta, szczera i piękna. Serdecznie polecam.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s